poniedziałek, 30 czerwca 2014

CIECIORKA Z PIECZONYMI WARZYWAMI - PASTA


Bardzo lubię wymyślać wszelkiego rodzaju pasty, które zjadamy potem z chlebem domowego wypieku, lub z warzywami. Możecie zawinąć tą pastę w liście sałaty lub zabrać do pracy razem z tymi zielonymi naleśnikami. Tym razem cieciorkę połączyłam z pieczonymi warzywami. Wyszła aksamitna pasta o lekko słodkim smaku. Doskonała z ogórkiem i pieczonym burakiem.



CIECIORKA Z PIECZONYMI WARZYWAMI - PASTA

zazwyczaj piekę dużą blachę różnych warzyw, które nadają się potem do przygotowania past, zup, lub jako dodatek do sałatek, oraz zamiennik wędliny i sera na chleb

Na tą pastę potrzebujecie:

1 kubek ugotowanej cieciorki
garść natki pietruszki
1/2 małej dyni (u mnie piżmowa), lub  1 nieduży batat (słodki ziemniak)
2 cebule
1 pietruszka
1/2 słoika suszonych pomidorów razem z oliwą
sól
pieprz
papryka słodka - 1 płaska łyżeczka, lub więcej jeśli lubisz
kurkuma - pół łyżeczki

1. Warzywa myję, cebulę obieram i kroję na pół. Układam na blaszce i piekę w 180C przez 40 minut. Oszczędzam energię i nie lubię włączać piekarnika do upieczenia tylko kilku warzyw, więc zawsze dokładam do pieczenia buraki z których przygotowuję potem sałatkę lub zupę.

2. Upieczone i wystudzone warzywa obieram ze skórki i miksuję z resztą składników na gładką pastę. Doprawiam, solę i jeszcze raz miksuję. Smacznego


środa, 25 czerwca 2014

PLACKI BEZGLUTENOWE

Bezglutenowe, pyszne placuszki bananowe. Dla dużych i małych łasuchów.


PLACKI BEZGLUTENOWE

2 banany
korzeń macy 1 łyżka (można pominąć, zastępując go dodatkowo 1 łyżką mąki ryżowej)
2 łyżki mąki ryżowej pełnoziarnistej
1 łyżka zmielonego siemienia lnianego zalanego 3 łyżkami wody i odstawionego na 10 minut
sezam 1 łyżeczka + odrobina do posypania
olej kokosowy do smażenia

Banany rozgniatam widelcem. Dodaję resztę składników i mieszam dokładnie. Smażę małe placki. Na talerzu posypuję sezamem. Smacznego.

OGÓRKI I SZPARAGI Z WOKA

Oto szybkie i bardzo proste do wykonania danie z woka, do zrobienia którego zainspirowały mnie dwie osoby. Pierwszą z nich jest moja przyjaciółka KASZA (wspaniała ksywka, prawda? i jaka zdrowa:), która opowiadała mi ostatnio o tym, że nie może się oderwać od dań z woka i codziennie serwuje je swojej rodzinie. Drugą osobą jest Lech, mój współpracownik, który często wspominał smak smażonych na słodko, zielonych ogórków...


 Przyprawy, których użyłam do przygotowania tego dania.

OGÓRKI I SZPARAGI Z WOKA

3 ogórki (lub więcej -są pyszne po szybkim przesmażeniu)
10 pomidorków koktajlowych

2 duże ząbki czosnku
pęczek zielonych szparagów
1/2 czerwonej cebuli
1/2 czerwonej papryki
1/4 łyżeczki pieprzu
1/4 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki curry
1/2 łyżeczki papryki słodkiej
1 płaska łyżeczka kolendry w ziarenkach ( nie mieliłam jej) olej kokosowy

1. Myję dokładnie warzywa. Ogórki obieram i  kroję w plasterki. Pomidorki przekrawam na pół. Czosnek kroję w plasterki. Cebulę w piórka, a paprykę w paski. Szparagi kroję w niewielkie kawałki, bez zdrewniałej łodyżki.

2. Na ogniu stawiam woka, a obok garnek do którego przekładam szybko obsmażone warzywa. Zaczynam od wrzucenia na gorący tłuszcz przypraw i po chwili dodaję cebulę i paprykę. Po szybkim przesmażeniu przekładam je do garnka.
Każdy rodzaj  warzyw osobno przesmażam przez chwilkę na woku, za każdym razem dodając odrobinę oleju.

3. W garnku mieszam dokładnie wszystkie warzywa i solę. Zamiast soli można użyć sosu sojowego (najlepiej bezglutenowego).

4. Warzywa podaję z makaronem sojowym:) Smacznego.

niedziela, 22 czerwca 2014

KISIEL TRUSKAWKOWY Z KUZU

Pierwszy raz, z tą ciekawą rośliną KUZU zetknęłam się na wykładach Pani Bożeny Ryszawskiej, od której uczyłam się makrobiotyki. Kisiel truskawkowo-bananowy z kuzu jest lubiany przez moje dzieci, co niezmiernie mnie cieszy, ponieważ przygotowuje się go bardzo szybko i nie muszę go niczym dosładzać (w tej roli banan sprawdza się doskonale). W kisielku dzieciaki dostają porcję wapnia, żelaza i fosforu. Kuzu jest bezglutenowe i ma odczyn zasadowy (silnie odkwasza nasz organizm). Posiada też właściwości lecznicze: wspomaga odporność organizmu i trawienie, wzmacnia witalność, usuwa ogólne zmęczenie. Warto raz w tygodniu przygotować taki zdrowy deser dla całej rodziny:)






KISIEL TRUSKAWKOWY Z KUZU

1/2 kg truskawek
1 banan
1 łyżeczka kuzu na szklankę wody

1. Truskawki myję dokładnie i wkładam do garnka razem z bananem. Owoce zduszam, żeby puściły sok i zalewam 3 lub 4 szklankami wody ( w zależności od tego czy chcę mieć więcej płynu czy owoców w kisielu).

2. W miseczce w kilku łyżkach zimnej wody rozpuszczam kuzu, dając na każdą szklankę wody dodaną do kisielu 1 lub 2 łyżeczki kuzu (po zrobieniu pierwszego kisielku same będziecie wiedziały jaka gęstość odpowiada waszej rodzince). Wlewam rozpuszczone kuzu do truskawek i gotuję mieszając co jakiś czas, aby nie dopuścić do przypalenia. Jedzcie na zdrowie:)


piątek, 20 czerwca 2014

ZIELONE NALEŚNIKI Z PASTĄ Z CIECIORKI

Jeżeli masz już usmażone te naleśniki i pastę z cieciorki w lodówce (np. tą z miętą, albo smalczyk z fasoli) to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zrobiła pyszną kolację. Ciesz się przygotowywaniem posiłków i twórz swoje własne artystyczne talerze, niech zachęcają twoją rodzinę do tego, aby porzucić (na zawsze) śmieciowe, sklepowe gotowe dania. Przecież to, co TY zrobisz własnymi rękami jest pełne miłości i najlepiej odżywi ich ciała.
Jeśli masz ochotę na słodszą wersję naleśników, to wystarczy przygotowaźć nutellę z awokado i karobu i zawinąć sushi naleśnikowe lub zrobić piękny naleśnikowy tort, który przyozdobisz orzechami.



Naleśniki smarujemy pastą z cieciorki lub nutellą czekoladową (w wersji dla łasuchów) i zwijamy ruloniki, które kroimy w paski i układamy na talerzu.

środa, 18 czerwca 2014

ZIELONE NALEŚNIKI - BEZGLUTENOWE

Już od dawna chciałam zrobić te piękne zielone naleśniki. Wyglądają i smakują naprawdę rewelacyjnie. Nawet ci, którzy nie lubią smaku mąki gryczanej zjadali je bardzo chętnie. W oryginalnym przepisie David dodaje szpinak, którego ja nie miałam, aby uzyskać zielony kolor i wzbogacić naleśniki. Zamieniłam go na dużą garść sałaty i kilka listków jarmużu. Użyta do zrobienia naleśników mąka gryczana jest bezglutenowa i spokojnie mogą ją spożywać osoby chore na celiakię. Można przygotowywać z niej chleby, bliny, włoskie focaccie oraz naleśniki. Warto dodawać trochę mąki gryczanej do innych mąk bezglutenowych przygotowując wypieki ponieważ dodatek gryki poprawia strukturę ciasta.



ZIELONE NALEŚNIKI - BEZGLUTENOWE
przepis pochodzi z tej strony

1 i pół kubka mąki gryczanej
pół litra mleka ryżowego (lub innego roślinnego)
1 jajko
250 ml wody
1 łyżeczka oleju kokosowego + trochę do smażenia naleśników
szczypta soli himalajskiej
duża garść sałaty i kilka listków jarmużu (bez ogonków)
lub dwie garście szpinaku

Wszystkie składniki wkładam do maszyny miksującej i przygotowuję naleśniki. Smażę na oleju kokosowym. Smacznego.

wtorek, 17 czerwca 2014

PASTA Z CIECIORKI I MIĘTY


Ugotowałam cieciorkę. Miałam zrobić hummus, ale...mięta tak pięknie pachniała na parapecie, że postanowiłam użyć jej do stworzenia nowej pasty, która będzie u nas godnym zamiennikiem tego: hummusu.




PASTA Z CIECIORKI I MIĘTY

1 i pół kubka ugotowanej cieciorki
pół kubka suszonych pomidorów lekko odsączonych z oliwy
kilka listków mięty (ja dałam 10)
1 płaska łyżeczka słodkiej papryki
sól
czarny pieprz

Wszystkie składniki wkładam do maszyny miksującej i mielę na pastę. Podczas mielenia kilkakrotnie mieszam. Na koniec solę i pieprzę do smaku. 
Jeżeli pasta jest za gęsta dolewam odrobinę oliwy z oliwek.
Pasta jest pyszna i doskonale nadaje się jako nadzienie do naleśników.

niedziela, 15 czerwca 2014

SAŁATA RZYMSKA ZE SŁODKIM SOSEM

Kolejny artystyczny bałagan na talerzu. Tym razem z sałaty rzymskiej. Do tego prosty sos i pyszna sałatka gotowa!



SAŁATA RZYMSKA ZE SŁODKIM SOSEM
porcja dla jednej osoby

sałata rzymska lub jakakolwiek inna
kilka pomidorków koktajlowych
cukinia (najlepiej nieduża)
kilka różyczek kalafiora
czerwona cebulka
1 łyżeczka ulubionego słodu
3 łyżki oliwy
1 łyżka musztardy francuskiej

1. Wszystkie warzywa myję bardzo dokładnie. Sałatę rwę na strzępy, cebulę kroję w plasterki, pomidorki na pół. Kalafiora dzielę na małe różyczki a cukinię kroję w paski obieraczką do warzyw.

2. Na talerzu tworzę artystyczny nieład (nie bój się, niech poniesie cię fantazja. Wymaluj na talerzu swój własny warzywny obraz).

3. Przygotowuję sos: do miseczki wkładam słód i mieszam dokładnie z musztardą. Na koniec wlewam oliwę. Tak przygotowanym sosem polewam warzywa.  Smacznego.



sobota, 14 czerwca 2014

KRAKERSY BARDZO CHRUPIĄCE - BEZGLUTENOWE


Doskonałe krakersy, które śmiało możecie zjadać jako zamiennik pieczywa. Bardzo odżywcze, ponieważ zostały przygotowane z pestek i ziarenek, które kryją w sobie bombę witaminową.









KRAKERSY BARDZO CHRUPIĄCE - BEZGLUTENOWE
przepis pochodzi z cudownej książki: The Green Kitchen i jest autorstwa Davida Frenkiela & Luise Vindahl

60 g pestek słonecznika
60 g ziarenek sezamu
40 g siemienia lnianego
60 g ziaren konopii ( ja zamieniłam na siemię lniane)
100 g mąki z amarantusa
1 i pół łyżeczki soli (płaskiej łyżeczki)
60 ml oliwy z oliwek
2 łyżeczki soku z pomarańczy (wyciśniętego, nie z kartonu!)
1 łyżeczka ulubionego słodu
300 ml wody


1. Najpierw nagrzewam piekarnik do 150C.

2. Pestki słonecznika, sezam i siemię mieszam dokładnie. 1/4 mieszanki przekładam do miseczki (posypię nią krakersy przed upieczeniem). Do reszty dodaję mąkę z amarantusa, sól,oliwę i 300 ml wody. Mieszam dokładnie.

3. Na blaszce (tej z wyposażenia piekarnika) układam papier do pieczenia. Delikatnie smaruję oliwą. Rozkładam równomiernie powstałe ciasto. Wyrównuję, aby wszędzie było takiej samej grubości. Posypuję ziarnami (tymi, które na początku odłożyłam). Od siebie dosypałam jeszcze na wierzch odrobinę czarnego sezamu.

4. Piekę 25 minut. Potem wystawiam blachę i nasączam krakersy mieszaniną słodu i soku z pomarańczy (robię to pędzelkiem). Kroję je w kwadraty i ponownie piekę 25 minut.

piątek, 13 czerwca 2014

KISZONKA JEDNODNIOWA Z KAPUSTY



KISZONKI - w nich znajdziemy niezwykle cenne dla naszego organizmu bakterie kwasu mlekowego. Powinniśmy jeść je codziennie, aby zapobiegać infekcjom ponieważ przywracają one równowagę w przewodzie pokarmowym.
Jak już pisałam wcześniej, na zielonym stole bardzo często gości kapusta. Kiszonki z niej w różnych kombinacjach przygotowuję każdego ranka. Zajmuje to niewiele czasu i nie wymaga żadnych skomplikowanych narzędzi. Tylko dobre chęci i 10 minut - zaczynamy?




KISZONKA JEDNODNIOWA Z KAPUSTY

pół główki kapusty
4 małe ogórki
6 rzodkiewek
1/4 kalafiora
1 łyżka soli himalajskiej
garnek
talerzyk do przykrycia (żeby dość szczelnie leżał na warzywach) i coś do obciążenia

1. Warzywa myję dokładnie i kroję kapustę dość drobno. Rzodkiew i ogórki (razem ze skórką) kroję w plastry, a kalafiora łamię na drobne kawałki.

2. Przekładam wszystko do dużej miski i dodaję łyżkę soli. Wygniatam bardzo dokładnie i przekładam do garnka. Przykrywam talerzem na którym ustawiam duży dzbanek z wodą (dla obciążenia).

3. Po kilku godzinach odlewam wodę z kiszonki (wypijam ją) i sałatka jest gotowa. Ja jem ją bez dodatków, ale można dodać ulubiony sos. Wszystko zależy od waszej fantazji:)

środa, 11 czerwca 2014

PASTA Z LIŚCI RZODKIEWKI I TRUSKAWEK

Czy wiecie, że istnieje duża różnica między zielonymi liśćmi i warzywami, nawet jeśli zbiera się je z tej samej rośliny. Weźmy pod lupę na przykład taką rzodkiewkę: ze smakiem chrupiemy piękne i czerwone kulki, a liście wydają nam się zupełnie nieatrakcyjne. I tu czeka na nas niespodzianka, ponieważ są one zdrowsze niż korzeń.
Co odpowiedzielibyście na pytanie: co ma więcej wit C - cytryna czy liście rzodkiewki? Pewnie duża większość powiedziałaby, że cytryna. Okazuję się, że liście rzodkiewki zawierają jej dwa razy więcej. Są też bogatym źródłem wapnia, fosforu i żelaza.
W smaku są gorzkawo - ostre dlatego postanowiłam połączyć je z truskawkami. Zapraszam na pyszne pseudo pesto, którego możecie używać jako smarowidła na kanapki, ale sprawdzi się też doskonale w połączeniu z makaronem jako danie obiadowe. Nie zapomnijcie zrobić sałatki do obiadu - tym razem już z korzenia:)




PASTA Z LIŚCI RZODKIEWKI I TRUSKAWEK

1 pęczek liści rzodkiewki
3 gałązki kopru
6 pomidorów suszonych
3 łyżki pestek słonecznika
3 łyżki orzechów nerkowca
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka octu balsamicznego
3 duże truskawki
sól
pieprz

1. Pestki słonecznika i nerkowce namaczam na chwilę w ciepłej wodzie.

2. Myję dokładnie liście rzodkiewki oraz koper i osuszam.

3. Odsączone pestki i orzechy oraz resztę składników wkładam do maszyny miksującej i mielę na pastę (ja nie mielę na zupełnie gładko).

4. Na koniec doprawiam solą i pieprzem.


MŁODA KAPUSTA I TEMPEH

Nareszcie jest! Młoda kapusta! Pyszna i chrupiąca w sałatkach. Niezwykle zdrowa w kiszonkach (ja robię te jednodniowe). I gotowana z koprem.

Ilość schorzeń na które kapusta pomaga jest dość długa. Jeśli boli was gardło to płuczcie je sokiem ze świeżej kapusty. Jeśli dokucza wam trądzik - sok ze świeżej kapusty jako okład sprawdzi się doskonale. Dziecko ma siniaka (moje często mają!) - kilka liści kapusty lekko pościskajcie, nasączcie oliwą i zróbcie kompres kilka razy dziennie. Dokuczają wam zaparcia - pijcie 2 szklanki soku z kapusty dziennie. Wszelkiego rodzaju ukąszenia masujemy liściem kapusty i stosujemy go w formie okładu. Pomaga jeszcze na wiele innych rzeczy, ale o tym przy kolejnym kapuścianym wpisie. Dzisiaj zapraszam na pyszną kapustę ugotowaną z marchewką i tempehem.


MŁODA KAPUSTA I TEMPEH

główka młodej kapusty
3 średnie marchewki
tempeh - 1 kostka
1 pęczek kopru
1 puszka pomidorów (lub 3 duże pomidory , sparzone i obrane ze skóry)
5 ziaren czarnego pieprzu
2 listki laurowe
3 goździki
szczypta kurkumy
sól
pieprz

1. Kapustę myję bardzo dokładnie i kroję. Wkładam do miski, dodaję łyżkę soli i wygniatam.

2. Przekładam ją do garnka zalewam 2 szklankami wody, dodaję pieprz w ziarnach, 2 listki laurowe, 3 goździki i gotuję.

3. Marchewkę myję i kroję w półplasterki a potem dodaję ją do kapusty razem z pomidorami (jeśli dodajecie świeże pomidory to pokrójcie je na małe kawałki).

4. Gotuję aż kapusta będzie miękka (tak ok 40 minut). Na koniec dodaję cały duży pęczek drobno posiekanego kopru oraz tempeh pokrojony w kosteczkę. Gotuję jeszcze chwilę, aby smaki się połączyły i dodaję kurkumę, sól i pieprz.

niedziela, 8 czerwca 2014

SAŁATKA Z RUKOLI I MELONA

Pyszna i prosta sałatka z rokkiety siewnej nazywanej rukolą, która ma wspaniały orzechowy, lekko gorzki smak. Stanowczo zbyt rzadko gości ona na naszych stołach, dlatego dzisiaj chciałabym zachęcić was do przygotowania szybkiej sałatki, która zadowoli wasze kubki smakowe:)



SAŁATKA Z RUKOLI I MELONA
dla jednej osoby

dwie garści rukoli
ćwiartka melona
4 plasterki gruszki
4 suszone pomidory odsączone z oliwy
2 łyżeczki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
1 łyżeczka octu balsamicznego dobrej jakości
świeżo mielony zielony pieprz ( lub inny, taki jaki lubicie)

1. Rukolę myję dokładnie i osuszam, melona obieram i kroję w kostkę. Gruszkę w plastry, a suszone pomidory w paseczki.

2. Na talerzu układam najpierw rukolę a na niej resztę składników rozkładam tak, aby tworzyły artystyczny nieład:)

3. Mieszam oliwę z octem balsamicznym i polewam sałatkę. Na koniec doprawiam świeżo zmielonym pieprzem.


wtorek, 3 czerwca 2014

ZIELONY KOKTAJL Z MELONEM

Witaminy do picia - szklanka pełna energii i zdrowia. Można wypić ją na podwieczorek lub kolację - każda okazja na spożycie takiej bomby witaminowej jest dobra.
Wiem, jak trudno czasem przemycić dzieciom zielone. Mam już długą drogę za sobą i mogę powiedzieć, że nie ma już u nas tego problemu. Zielony koktajl wszystkie dzieciaki piją chętnie.
Jeżeli wasze dzieci nie lubią jeść niczego co zielone, to warto przygotować prosty koktajl ze słodkich owoców i na początek dodać do niego kilka listków sałaty rzymskiej. Ilość sałaty, lub innych zielonych liści po przełamaniu pierwszych lodów warto stopniowo zwiększać.
Zapraszam na zielone szaleństwo, którego na blogu tego lata będzie naprawdę dużo.





ZIELONY KOKTAJL Z MELONEM

1 banan
pół melona (u mnie odmiana galia)
garść sałaty rzymskiej (jeśli to wasz pierwszy zielony koktajl to 3 lub 4 listki, a jeśli lubicie zielone tak jak ja, to dajcie sporo więcej)
woda -  1l

1. Banana i melona obieram ze skóry i kroję na małe kawałki a sałatę myję dokładnie.

2. Do urządzenia miksującego wkładam owoce i zieleninę oraz wlewam odrobinę wody. Miksuję bardzo dokładnie i dolewam resztę wody. Jej ilość jest uzależniona od smaku i gęstości jaką chcę uzyskać. Miksuję jeszcze chwilę.

    NIECH MOC ZIELONEGO KOKTAJLU BĘDZIE Z WAMI!

poniedziałek, 2 czerwca 2014

WARZYWA ŚRÓDZIEMNOMORSKIE

Cały bukiet sezonowych warzyw zamknięty w jednej pysznej potrawie. Zapraszam na cukinię i kabaczki, zielony groszek i pyszne pomidory. Smak dopełniają czarne oliwki. Jak dla mnie jest to danie doskonałe i gotuję jeden duży garnek, który starcza na dwa dni. 
Jeśli zamkniecie te warzywka w słoiku,zaraz po ugotowaniu, to spokojnie możecie przechowywać je w lodówce przez 5 dni...jeśli wytrzymacie.



WARZYWA ŚRÓDZIEMNOMORSKIE

2 małe cebule 
500 g bakłażana
500 g cukinii
2 papryki (jedna żółta, druga zielona)
2 puszki pomidorów bez skórki
garść zielonego świeżego groszku (można pominąć)
łyżka oleju kokosowego
listek laurowy
łyżeczka tymianku świeżego
łyżeczka świeżej bazylii
2 gałązki natki pietruszki
sól i czarny pieprz do smaku
2 ząbki czosnku
50 g czarnych oliwek (dodajemy je w połowie gotowania)

1. Zaczynam od pokrojenia wszystkich warzyw: cebulkę, cukinię , bakłażana i paprykę kroję w kostkę. Czosnek w plasterki

2. Do dużego garnka wkładam łyżkę oleju kokosowego, gałązki natki pietruszki, listek laurowy i warzywa. Obsmażam wszystko na dużym ogniu przez krótką chwilkę, ciągle mieszając.

3. Dodaję pomidory, odrobinę wody (pół kubka) oraz resztę przypraw (bez bazylii) i duszę przez 20 minut.

4. Po 20 minutach dokładam oliwki i duszę wszystko do miękkości. Na koniec solę i doprawiam pieprzem. Na talerzach posypuję świeżymi listkami bazylii.

niedziela, 1 czerwca 2014

BOK CHOY - KAPUSTA CHIŃSKA

Kapusta chińska - ma gładziutkie liście i grube łodygi. Prezentuje się przepięknie ze swoimi ciemnozielonymi listkami. Przyniosłam ją dzisiaj z targu i postanowiłam udusić z cebulką i czosnkiem. Pomysł jak się okazało był doskonały, bo smakowała wybornie.






KAPUSTA CHIŃSKA DUSZONA

1 kapusta chińska
2 średnie cebulki
3 ząbki czosnku
sól
pieprz
odrobina oleju kokosowego

1. Kapustę umyłam dokładnie i osuszyłam. Pokroiłam na spore kawałki.

2. Cebulkę pokroiłam w piórka, a czosnek w plasterki.

3. Najpierw zeszkliłam cebulkę i czosnek na oleju kokosowym. Na koniec dodałam kapustę chińską. Całość dusiłam krótką chwilkę na dużym ogniu, ciągle mieszając. Doprawiłam solą i pieprzem. Wyszła przepyszna :)

PLACKI Z PIECZONYCH BURAKÓW I KASZY JAGLANEJ


Jakiś czas temu moja koleżanka Magda poczęstowała mnie pysznymi plackami z buraków. Przepis podała mi "na oko", więc dopasowałam go do tego co jemy i oto są: pyszne placki z pieczonych buraków i kaszy jaglanej. Dziękuję Madziu:)



PLACKI Z PIECZONYCH BURAKÓW I KASZY JAGLANEJ

2 duże buraki
pół kubka ugotowanej kaszy jaglanej (można dać trochę więcej)
2 kopiaste łyżki pestek słonecznika
2 łyżki siemienia zmiksowanego i zmieszanego z 3-4 łyżkami wody
mąka ryżowa, kukurydziana lub jaglana (może być mieszanka tych mąk) - 2,3 łyżki
sól
pieprz
majeranek - 1 łyżeczka
szczypta kurkumy
olej kokosowy 

1. Buraki myję dokładnie, osuszam i zawijam w folię aluminiową. Nastawiam piekarnik na 200 C i piekę je do miękkości (ok 30 minut).

2. Po upieczeniu i ostudzeniu buraków obieram je ze skóry i ścieram na tarce do miski.

3. Pestki słonecznika delikatnie podprażam na patelni i dodaję do buraków.

4. Dodaję kaszę jaglaną, mąkę (tyle, aby uzyskać odpowiednią konsystencję), siemię, łyżeczkę majeranku, szczyptę kurkumy oraz sól i pieprz do smaku.

5. Smażę niewielkie placuszki na oleju kokosowym i osuszam je ręcznikiem papierowym, aby zebrać nadmiar tłuszczu.