czwartek, 18 maja 2017

15 WSKAZÓWEK ZANIM ZACZNIESZ MIKSOWAĆ ZIELONE KOKTAJLE

Nadchodzi czas mocy, czas zieleniny i szalonego miksowania. W tym roku pierwszy raz w moich zielonych koktajlach lądują nie tylko świeże warzywa, ale też zielony proszek z chlorelli, trawy jęczmiennej i spiruliny. 

Zielone koktajle są niezwykle cennym dodatkiem w naszej diecie i doskonale oczyszczają i odciążają nasz układ trawienny.

Moja znajoma Evelina z bloga VEGAN ISLAND przygotowała niesamowite wyzwanie PIJ SMOOTHIE, które potrwa tylko 7 dni, do którego chciałam Was bardzo zachęcić. Sama biorę w nim udział z wielką radością.
Dzięki niemu wprowadzisz do swojego menu więcej owoców i warzyw. Koniecznie dołączcie już dziś: tu znajdziecie więcej informacji.
Zebrałam specjalnie dla Was zestawienie kilku moich ulubionych koktajli. Wszystkie mają ogromną moc i warto przygotować je kilka razy w tygodniu. 
Zanim zaczniesz miksować

1. Pamiętaj, że przygotowanie zielonego koktajlu jest proste i przyjemne – znajdź ulubione smaki swoje i całej rodziny – nie zniechęcajcie się po pierwszych próbach.

2. Kupując warzywa do koktajlu, pamiętajmy, aby w miarę możliwości wybierać te z ekologicznej uprawy.

3. Zielony koktajl możemy przygotować z rukoli, szpinaku, jarmużu, naci buraka, kapusty bok choy, naci marchewki, zielonej (i każdej innej) sałaty, natki rzodkiewki, listków kalarepki, kapusty, natki pietruszki, łodyg selera naciowego oraz jego listków i wielu innych roślin.

4. Warto zainteresować się jadalnymi chwastami i ziołami, które też doskonale smakują w koktajlu: w maju zerwijmy pierwsze listki pokrzywy, potem mniszka, miksujmy lubczyk, koper włoski, bazylię, melisę i miętę.

5. Przygotowując zielone koktajle, zmieniajmy rodzaje zielonych roślin, ponieważ zawierają one śladowe ilości alkaloidów, które w niewielkich ilościach nam nie szkodzą, spożywane jednak codziennie mogą się skumulować i spowodować objawy zatrucia.

6. Wybierzmy siedem swoich ulubionych roślin i stosujmy je na zmianę – po jednej na każdy dzień tygodnia.

7. Planowanie zakupów i wcześniejsze przygotowanie zielonych roślin jest bardzo ważne, dlatego zadbajmy o to, aby w lodówce zawsze dostępna była zielenina, najlepiej umyta i zawinięta w papierowy ręcznik.

8. Jeśli mamy w lodówce przygotowane i umyte wcześniej zielone rośliny, zmiksowanie koktajlu zajmuje nie dłużej niż pięć minut. Ja zawsze mam w lodówce 3 słoiki gotowe do zmiksowania - zajrzyjcie na mój instagram.

9. Do miksowania warto zapraszać dzieci. Pozwalajmy im tworzyć własne receptury. Zapewne na początku większą część ich koktajlu będą stanowiły owoce – pozwólmy im dodawać tyle zielonych liści, na ile będą miały ochotę – do smaku chlorofilu trzeba się przyzwyczaić.

10. Do koktajlu warto dodać odrobinę zdrowego tłuszczu (np. siemienia lnianego lub oleju z siemienia lnianego), który pomoże w przyswojeniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, tj. A, D, E i K.

11. Zielony koktajl to doskonały posiłek, który raz na jakiś czas możemy wzbogacić o superpokarmy: inulinę, korzeń maca, karob, chia, awokado, imbir, orzechy (wcześniej namoczone), chlorellę lub spirulinę.

12. Jeśli chcemy, aby nasz koktajl był bardziej energetyczny, dodajmy do niego kilka łyżek kaszy jaglanej, gryczanej, komosy ryżowej albo brązowego ryżu.

13. Kupujmy warzywa i owoce, kierując się impulsami – gdy zobaczymy piękną nać marchewki lub soczyste brzoskwinie i przyjdzie nam ochota na pyszny koktajl, kupmy je i zmiksujmy.

14. Pamiętajmy, aby nie wypijać zielonych koktajli duszkiem – delektujmy się nimi, pijmy małymi łyczkami, dokładnie mieszając je ze śliną (znajdują się w niej odpowiednie enzymy, które już w jamie ustnej rozpoczynają trawienie).

15. Picie zielonych koktajli jest nie tylko zdrowe, ale też bardzo praktyczne – taki koktajl możemy przygotować na cały dzień i zabrać go ze sobą do pracy czy na uczelnię.
 

4 komentarze: